Słownik

PROTETYKA STOMATOLOGICZNA

jest to dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych lub po ich masywnym uszkodzeniu. Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (nie dające się usunąć z ust) lub ruchome (dające się wyjąć z ust) lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli lub koron teleskopowych).

Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (na podbudowie metalowej), protezy termoplastyczne (acronowe, nylonowe, acetalowe), a do stałych m.in. uzupełnienia ceramiczne – korony i mosty (porcelana na podbudowie metalowej lub bezmetalowej (tlenek cyrkonu) – bardziej estetyczne).

CAD CAM

to pojęcie wywodzące się z języka angielskiego, CAD – Computer Aided Design – komputerowe wspomaganie projektowania oraz CAM – Computer Aided Manufactoring – komputerowe wspomaganie wytwarzania. Jest to bardzo zaawansowana technologia wykorzystywana m.in. w protetyce do wykonywania prac protetycznych – korony, mosty, licówki, łączniki na implanty z bardzo wysoką dokładnością rzędu 0,05 mm.

KORONY PORCELANOWE

są na stałe zacementowane na wcześniej oszlifowanych zębach (tzw. filarach) żywych, jak i martwych. Podbudowę korony może stanowić metal lub tlenek cyrkonu, na którą zostaje napalona ceramika.

PROTEZY AKRYLOWE

osiadają na dziąsłach i mocowane są na zasadzie przyssania. Zastępują naturalne zęby w przypadku całkowitej ich utraty w obrębie jednego lub obu łuków zębowych. Zadaniem protez całkowitych jest przede wszystkim przywrócenie funkcji żucia, prawidłowej artykulacji i estetyki naturalnych zębów.

PROTEZY AKRYLOWE

Protezy częściowe - odtwarzają funkcję żucia, prawidłową artykulację i wygląd w przypadku niekompletnego uzębienia. Najczęściej utrzymywane są za pomocą metalowych klamer, które przylegają do pozostałych zębów naturalnych.

PROTEZY TERMOPLASTYCZNE

(acronowe, acetalowe, nylonowe) - są to protezy elastyczne i estetyczne zapewniające wyjątkowy komfort i trwałość użytkowania. Estetyka jest najważniejszą zaletą protez termoplastycznych. Wyeliminowane są w nich standardowe metalowe elementy mocujące tak zwane „haczyki”. Są one zastąpione elementami retencyjnymi w kolorze dziąsła lub zęba, przez co doskonale komponują się z otoczeniem jamy ustnej. Zapewniają pacjentom doskonały komfort użytkowania i wysoką funkcjonalność. Wynika to z ich niskiej wagi i niewielkiej grubości. Są wyjątkowo cienkie, elastyczne oraz odporne na złamania. Tworzywa termoplastyczne są bezsmakowe, bezzapachowe i w pełni biokompatybilne. Nie wywołują stanów zapalnych, czy odczynów alergicznych.

SZYNA RELAKSACYJNA

przeznaczona jest dla osób, u których występuje bruksizm (zgrzytanie zębami) szczególnie w nocy.

NAKŁADKI WYBIELAJĄCE

dedykowane są osobom bez uzupełnień protetycznych oraz bez wypełnień, które posiadają zęby naturalne i chcieliby je rozjaśnić o kilka tonów. Wykonywane są na zęby górne i dolne z przeźroczystej, miękkiej-elastycznej płytki, z przestrzenią na żel wybielający.

ZAKRES USŁUG

RUCHOME UZUPEŁNIENIA

Ruchome uzupełnienie protetyczne

STAŁE UZUPEŁNIENIA

Stale uzupełnienia protetyczne

TERMOFORMOWANIE

Termoformowanie